firat-balkaya-kimdir-balkaya-training

Fırat Balkaya Kimdir?

Fırat Balkaya 2012 yılına kadar sporla pek de haşır neşir değildi. Hatta mahalle maçlarında ‘kazma’ lakabı takılan, ‘spora yeteneği olmadığını’ düşünen, çelimsiz bir çocuktu.

2011 yılında Koç Üniversitesi’ni kazanır kazanmaz, fitness salonunda vücut geliştirme programları uygulamaya başlayan Fırat Balkaya, spor serüvenine hüsranla başladı.

1 yıl içerisinde 3 ayrı zamanda 1-2 aylık denemeler yaptı fakat hepsi sıfır değişimle sonuçlandı. Fırat ağırlıksız barbell ile bench press dahi yapamıyordu, şınav çekerken hala zorlanıyordu.

2012, Fırat Balkaya için dönüm noktası oldu.

Bu sefer daha kararlı ve daha sistematik ilerliyordu. Yine de öğrenmesi gerekenler çok, gitmesi gereken yol uzundu. Tartıda 70’i de, 105’i de gören Fırat kendisini Powerlifting‘de buldu.

Powerlifting, estetikten çok performans odaklı olması nedeniyle Fırat’ın ilgisini daha çok çekti ve bu spora tutkuyla bağlandı – ve hayatını, hobilerini, düzenini bu tutkunun etrafında şekillendirmeye başladı.

Rugby, Krav Maga gibi ‘dikkatini dağıtan’ aktiviteleri durdurup tam gaz Powerlifting’e yöneldi. Bilimin spor ile ayrılmaz bir bütün olduğunun her zaman farkındaydı ve okumaya, araştırmaya, eğitimlere daha çok vakit ayırmaya başladı.

The Strength Athlete ve Reactive Training Systems gibi internet üzerinden koçluk veren, dünya üzerindeki en büyük antrenörleri barındıran sistemlere dahil olarak Mike Tuscherer, Bryce Lewis, Garrett Blevins gibi önemli isimlerle çalıştı.

Brett Gibbs, Josh Hancott gibi dönemin rekortmeni olan sporcuların seminerlerine katıldı. Tam da bu dönemde üniversitesinin öğrenci değişim programına katıldı ve Hong Kong’a gitti. Powerlifting yarışmalarına katılmaya da oradayken karar verdi.

İlk olarak HKWPA (Hong Kong Weightlifting and Powerlifting Association – Hong Kong Ağırlık Kaldırma ve Powerlifting Birliği) tarafından düzenlenen Powerlifting yarışmasına sonrasında da yine aynı birlik tarafından organize edilmiş bench press yarışmasına katıldı.

Hong Kong’da geçen keyifli bir dönemin ardından Türkiye’ye dönen Fırat, spora dair bildiklerini paylaşmak ve Türkiye’de katıldığı yarışmalara dair içerik paylaşmak için bir YouTube kanalı kurdu.

Bildiklerini aktarmaya rating of perceived exertion yani kısa adıyla RPE‘yi Türkiye’ye tanıtarak başladı.

RPE’nin ağırlık sporları içerisine dahil edilmesinin öncüsü olan isim Mike Tuscherer’in yanı sıra; Greg Nuckols, Ryan Doris, Brian Minor ve Wilks skorunun bulucusu Robert Wilks gibi önemli isimlerden eğitim aldı.

2020 sonrasında biyomekanik, postür, mobilite ve acısız antrenman kavramları üzerine yoğunlaştı. Başta PRI (Postural Restoration Institute) ile çalıştıktan ve eğitim aldıktan sonra Conor Harris, Alex Effer, Dr. Pat Davidson gibi önemli antrenörlerle de odaklandığı alanlar doğrultusunda çalıştı. Antrenman prensiplerine postürel kısıtlar ve giderilmesine dair çalışmaları ekledi.

firat-balkaya

Fırat Balkaya – ve ücretsiz hizmetler

Fırat herkesin spor yapabilmesi gerektiğine inanan ve çalışmalarını bu misyon etrafında şekillendirdi.

Pandemi döneminde yayınladığı kişiye özel ücretsiz evde spor programı ile binlerce kişiye, tek kuruş almadan spor programı hazırladı.

Yine tamamen Türkiye’deki spor topluluğuna katkı sağlamak ve fitness serüvenine başlamak isteyenlere yardımcı olmak adına, iki adet ücretsiz e-kitap yayınladı.

Balkaya Texas Method

Fırat Balkaya Texas Method programı‘nda, orijinalinin Mark Rippetoe’nun yazdığı Texas Method’a eklemeler yaparak hazır bir program oluşturdu ve bunu 10000’i aşkın kişiye ulaştırdı.

Programın detayları için buraya göz atın.

Balkaya Training Method

Ekim 2020’de yayınlanan Balkaya Training Method’u buradan indirebilirsiniz.